Ropná kríza je podvod

Autor: Peter Labant | 19.9.2012 o 12:15 | (upravené 19.9.2012 o 12:20) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  1511x

Už niekoľko rokov počúvame, že dochádzajú zásoby fosílnych palív na našej planéte. Či už sa to týka uhlia, zemného plynu a predovšetkým ropy. Sú to komodity, ktoré patria do skupiny neobnoviteľných prírodných zdrojov. To znamená, že po ich vyčerpaní už viac nebudú k dispozícií a stanú sa minulosťou podobne ako dinosaury.

Ropa sa ťaží od začiatku 20. storočia a ťaží sa už vyše 110 rokov. Rôzne štatistiky a predpovede sa snažia odhadnúť kedy zásoby ropy na svete dôjdu. Je známa tzv. Hubbertova krivka, ktorá zobrazuje spotrebu ropy od počiatku ťažby po súčasnosť. Jej hlavným parametrom je tzv. ropný vrchol. Tento ropný vrchol je bod udávajúci polovičnú spotrebu celkových zásob ropy a datuje sa na približný rok 1971. Od tohto roku sa predpokladané zásoby rovnajú množstvu, ktoré už bolo vyťažené. To znamená, že prvá polovica zásob ropy bola vyťažená za približne 70 rokov a teoreticky tá druhá polovica sa vyťaží za ďalších 70 rokov, konkrétne do roku 2041. Tento dátum dostaneme jednoduchou matematikou. Výpočet by bol správny za predpokladu nemennej spotreby ropy za celé toto obdobie. Ale to neplatí. Dôležitým faktorom, ktorý treba zohľadniť je fakt, že spotreba ropy každým rokom stúpa. Takže rok 2041 je nezmysel a posledný barel ropy by mal dôjsť omnoho skôr.

V tejto chvíli je každému jasné, že ropa jednoducho dôjsť musí. Je to prirodzené. Myslím, že v tejto chvíli už nie je dôležité vedieť presný dátum kedy sa to stane. Dôležité je tento neodvratný fakt akceptovať a pripraviť sa na život bez ropy. Každý rozumní človek by sa v takejto situácií zastavil a popremýšľal ako ďalej. Ale to čo sa v súčasnosti deje je úplne nepochopiteľné.

Istý čas som pracoval v jednej nemenovanej automobilke na Slovensku. V tejto automobilke sa za jeden deň vyrobí až 1500 automobilov. Za jediný deň. A to je iba jedna z troch automobiliek na Slovensku. A Slovensko je iba jedna malá krajina v porovnaní z ostatným priemyselným svetom. Áno, v dobe keď odvšadiaľ počuť o ropnej kríze ľudstvo takto nezmyselne plytvá touto nenahraditeľnou komoditou – ropou.

Aby som to uviedol na pravú mieru, ropa nie je potrebná len na pohon týchto áut. To ani zďaleka. Ropa je hlavnou vstupnou surovinou pre chemický priemysel. Z ropy sa vyrábajú plasty, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou každodenného života. Takisto sa používa na výrobu rôznych rozpúšťadiel, hnojív, čistiacich látok. Z ropy pochádza aj asfalt potrebný na výstavbu ciest a v niektorých krajinách je ropa zdrojom na výrobu elektrickej energie.

Preto je úplne nelogické a nepochopiteľné ako sa s ropou plytvá. Či už je to za účelom zisku alebo kvôli rastúcej potrebe zvyšujúcej sa populácie ľudstva.

Nedokážem to pochopiť a ako jediná logická odpoveď mi vychádza, že ropy je stále dosť a reči o ropnej kríze sú skvelým spôsobom ako hnať cenu ropy do závratných výšok. Iným logickým vysvetlením sa momentálna situácia mrhania nedá vysvetliť.

No a ak je to s tou ropnou krízou naozaj pravda, tak to ešte bude veľmi zaujímavé...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?